Gondolkozzon rendszerben: a higro(pára)szabályozású szellőzés előnyei
A lakóépületek építése során a mai, korszerű építőipari anyagok és technológiák alkalmazása merőben új követelményeket támaszt a lakások átfogó szellőztetésének tervezésével szemben.
A fejlesztések, így a korszerű falazó és hőszigetelő anyagok, nyílászárók az energia racionális felhasználását célozták, melyek eredménye a lakások hőszigetelő képességének nagyarányú javítása, végső célja pedig a fűtésére felhasznált energia csökkentése. A külső nyílászárók fejlesztése nyomán, a régi, ma már korszerűtlen, magas hőszigetelési értékekkel rendelkező, gyenge szárny és tokszerkezetű fa nyílászárókat felváltották a mai, tökéletesen záródó, dupla üvegezésű, jó minőségű hő, hang és légszigetelt változatok, melynek következménye a természetes légcsere korlátozása (gyakorlatilag megszüntetése). Ezzel együtt a belső páratartalom káros növekedése kezdődik, illetve kivitelezési hiányosságok következtében épületszerkezeti elemek hibás hőszigetelése esetén a véletlenszerű hőhidak kialakulása is valós veszély. A magas belső páratartalom amellett, hogy rontja a komfortérzetet, kondenzációs páralecsapódásokat okoz, amelyek a felületi foltosodásban és penészesedésben jelentkező esztétikai hibák mellett károsítják az épület szerkezeti elemeit is.
A korszerű szellőztetés szükségessége
Nyugat Európában a tervezők a légtömör ablakok megjelenésével és a többi építőipari anyagot érintő fejlesztési eredmény felhasználásával gyorsan felismerték, hogy a lakások szellőztetésének tervezésekor figyelembe kell venni azt a tényt, hogy a helyiségek, helyiség-csoportok, sőt többszintes épületek is, a határoló falak, illetve a külső nyílászárók által alkotott zárt rendszerré váltak.
A technológiai fejlődéssel egyidejűleg Európa több országában módosítva az építési szabványokat, előírták, hogy a „doboz effektus” kialakulásának elkerülése érdekében pl. lakást csak minden helyiségére kiterjedő, tervezett és lehetőleg szabályozott szellőztetéssel lehet építeni.
A magyarországi mérnöki gyakorlat a lakások szellőztetésének tervezése sajnos sokszor csak a konyhában, fürdőszobában, WC helyiségekben termelt, szagokkal és párával szennyezett levegő gravitációs vagy gépi elszívás(villanykapcsolóra között kis ventilátor) történő eltávolítására szorítkozott. Manapság ez már nem elégséges, hiszen alapvető fizikai realitás, hogy az elvezetni szándékozott levegő mennyiségével arányos légmennyiség utánpótlásáról gondoskodni kell, tehát tudatosan beáramoltatott levegő nélkül nem oldható meg hatékonyan az elszívás bármilyen választott formája sem.
Ez a megállapítás abban az esetben is igaz, ha a helyiségek friss levegő ellátását a tervezők a klasszikusan az ablakok kinyitására bízzák (ami a beruházó/kivitelező számára a legolcsóbb, de a lakó számára hosszú távon a legdrágább megoldás), ugyanis az ablaknyitások okozta felesleges hőveszteség szabályozott szellőztető rendszerrel könnyen minimalizálható. Így az optimális levegőminőség biztosítása mellett a lakók egyedi életritmusához folyamatos igazodó szellőzés.